Katedra Pedagogiki Specjalnej Instytutu Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Centrum Edukacji Niesłyszących i Słabosłyszących Polskie Stowarzyszenie Metody Fonogestów zapraszają na: Konferencję Naukową Fonem – Sylaba – Logos – Paideia. Język w wychowaniu i pedagogice połączoną z Jubileuszem z okazji: 45 lat pracy naukowej Prof. Dr hab. Kazimiery Krakowiak 50 lat Metody Cued Speech …
Archiwum kategorii: Bez kategorii
Lut 10
Wizualizacja mówienia i wielozmysłowe wspomaganie słuchania z zastosowaniem fonogestów. K. Krakowiak
Warunkiem przyswojenia sobie języka dźwiękowego i nauczenia się mowy przez dziecko jest precyzyjne odróżnianie wszystkich elementarnych jednostek frazy (czyli sylab i głosek) w szybko płynącym strumieniu mowy (w ciągu fonicznym). Uszkodzenie narządu słuchu nie umniejsza wrodzonych zdolności językowych dziecka. Głębokie odbiorcze (zmysłowo-nerwowe) uszkodzenie słuchu blokuje jednak dostęp do klucza, według którego koduje się znaczenia. Dziecko …
Lut 10
Jesteśmy także na FB
Zapraszamy także do polubienia naszej „fejsbukowej” strony - PSMF Znajdą tam Państwo mnóstwo ciekawych informacji, zdjęć i linków do stron i artykułów.
Lut 09
Cued Speech in Poland
Professor Robert Orin Cornett’s idea of Cued Speech reached Poland at the beginning of the eighties, thanks to the participation of Professor Tadeusz Galkowski in the works of BIAP and his contacts with the Belgian specialists, Professor Olivier Perier and Professor Jean-Marie Capouillez. The first attempts of adapting Cued Speech to Polish language were not …
Lut 09
Konferencja Jubileuszowa z okazji 45 lat pracy naukowej Prof. dr hab. Kazimiery Krakowiak- 12-13 maja 2016 r. KUL
Serdecznie zapraszamy na Konferencję Jubileuszową z okazji 45 lat pracy naukowej Prof. dr hab. Kazimiery Krakowiak, 50 lat Metody Cued Speech na świecie, 30 lat Metody Fonogestów w Polsce, Fonem - Logos - Paideia. Rola języka w wychowaniu i edukacji.
Lut 04
Fonogesty - klucze do języka polskiego dla dzieci niesłyszących
prof. dr hab. Kazimiera Krakowiak Problemy Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej nr 2 (152) 1997. Głębokie uszkodzenie narządu słuchu u dziecka przed opanowaniem mowy powoduje zagrożenie dla jego rozwoju. Istota zagrożenia polega na zamknięciu dziecka w kręgu otoczonym podwójną barierą. W pierwszym rzędzie ograniczona jest jego bezpośrednia łączność komunikacyjna z osobami najbliższymi. W następstwie ograniczony …
Lut 04
Nauczmy się rozmawiać z niesłyszącymi
„Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: „Effetha”, to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo …
Cued Speech na świecie i fonogesty w Polsce
1. Koncepcja metody Cued Speech Metoda Cued Speech pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych XX w., po doświadczeniach z wieloma innymi metodami (zarówno audio-werbalnymi i audio-oralnymi, jak i opartymi na stosowaniu języka migowego) i po badaniach, które stale wykazywały ograniczoną skuteczność kształcenia niesłyszących. Opracował ją w roku 1966 dr Robert Orin Cornett, matematyk …